Gå till innehåll
Borås Cykelamatörer
Borås Cykelamatörer

Information inför kommande säsong

Vad är väl ett större vårtecken än att cykelsäsongen snart drar igår? 🥰

Vi välkomnar alla våra nya och tidigare medlemmar till Borås CA´s 101 säsong! Här följer lite information:

Medlemmar
Om ni inte redan gjort det så önskar vi att ni fyller i bifogat dokument, samt betalar in medlems-/träningsavgifter för 2024 https://www.borasca.se/om-boras-ca/bli-medlem

Träningar
Första träningstillfället blir tisdagen den 9/4, därefter kör vi igång för fullt! Träningsdagar och tider kan ni läsa om här: https://www.borasca.se/traningar/traningstider-
I uppstarten kommer vi att ha en eller flera personer med blåa västar på sig, fråga gärna dem om du är ny eller om du har frågor eller funderingar.
I samband med träningen den 16/4 så kör vi ett föräldramöte och så bjuder vi på lite fika.
Torsdagen den 25/4 planeras en träningstävling, ALLA är välkomna att vara med.

Arbetsdag
Nu på lördag 23/3 så arrangerar vi en arbetsdag. Barnen kommer träningsredo så ser de äldre ungdomarna till att de får några roliga timmar på sina cyklar, under tiden fixar vi föräldrar i ordning banorna på Kransmossen. Vi avslutar med gemensam lunch, anmälan här: https://forms.gle/CdxFHvxrPykNUYUT7 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Läger
Den 12-14/4 så åker vi på läger till Göteborg. Boende är bokat, men det går säkert att lägga till mer om man önskar. Det går ju självklart bra att vara med dagtid också. Program kommer att skickas ut till anmälda nu i veckan https://www.borasca.se/kalender/kalender/2024-02-26-varlager

BCA-racet
I vår förening behöver man inte sälja kakor, bingolotter, stå i kiosker eller liknande. De vi önskar från våra medlemmar är hjälp på vår årliga tävling (samt hjälp vid enstaka tillfällen att bygga banor). I år är tävlingen den 11-12 maj. Här kan ALLA hjälpa till, man kan stå i kiosk, vara flaggvakt, baka inför tävlingen, hjälpa till med städ m.m. Är man inte hemma på helgen kan man hjälpa till dagarna före och förbereda. Har man inte möjlighet att stå hela dagen så kan man stå halva. Anmälan här: https://www.borasca.se/bca-racet-2024/funktionarer

Kläder
I veckan kommer vi att öppna våra klädshoppar. Vi kommer att köpa våra cykelkläder från Bioracer likt tidigare. Nytt för i år är att vi även kommer erbjuda "vanliga" träningskläder från Intersport. Överdragskläder, träningskläder, jackor m.m. (här går även 10% av det som handlas tillbaka till klubben). All information om kläder hittar ni på vår hemsida under veckan som kommer. https://www.borasca.se/om-boras-ca/klubbklader

Nyheter
Gå gärna in och klicka på "prenumerera" på nyheter samt kalender på vår hemsida. Då får du ett mail så snart vi lägger ut något av vikt på dessa sidor (missa inte att fylla i på båda sidorna).

Vi ser fram emot att träffa er alla om någon vecka!
//Styrelsen, styrelsen@borasca.se

Sponsorer

Postadress

Therese Pantzare/ kassör,
Svarvhultsåsen 13
518 90 Sandared

Kontakta oss

styrelsen@borasca.se